26.09.2012

Gizli Fermuar Nasıl Dikilir

Gizli fermuar dikimini daha öncede anlatmıştım fakat, hala ütüyle nasıl açıyoruz diye onlarca soru ve ziyaretçi geliyor, bu durumda bir kez daha detaylı anlatmak zorunda hissettim kendimi.
Umuyorum sorularınızın cevabını bu yayında bulabilirsiniz.
Öncelikle videoda ütüyle nasıl açabiliriz bunu görebilirsiniz.
Ardından lütfen görselleri tıklayıp büyüterek inceleyin muhakkak daha net anlaşılır olacak.Zira dikiş ezberci yaklaşımdan çok bakılarak öğrenilen bir sanattır.
Faranjitli sesim içinse özür dilerim.

 
Fermuar ütüyle açıldıktan sonra normal fermuar ayağı ile fermuarın başlangıc noktasının hemen dibinden makine dikişi geçiyoruz. 
 
Fermuarın her iki ucunuda diktikten sonra


Eteğin arka ortasını birleştirip makine çekiyoruz.

Bundan sonraki bel ve pervaz aşamalarını daha önce burada oldukça detaylı anlatmıştım.

Burada dikkat edilmesi gereken kısım beli kapattıktan sonra yan dikiş üzerine eteğin yüzünden ve dikiş arasından makine dikişi ile sabitliyorum.

Yeniden görsellerle anlatmaya çalıştım fakat ikisin arasındaki fark buradaki eteğin önce belini sonra yan dikişlerini yapmış olmam. 
Diğer etekte ise önce yanları birleştirip sonra belini yapmıştım. İki etekteki yapım tekniğide doğru bir fark yok aynı sonuca bağlanıyor elim hangisine giderse onu yapıyorum yani.
Burada anlattığım fermuar dikimi hazır giyimde çalışılan tekniktir.Çok daha basit dikebilme yollarını zaten çok kimse bloglarında anlatmış.
Fermuar ayağını takarak böyle dikilir, ayak fermuarın dişleri üzerine değil kenar kumaş kısmının üzerine gelmelidir.

4 yorum:

KendinDik.Com dedi ki...

çok güzel anlatmışsınız. benim anlattığımdan daha güzel olmuş :)
www.kendindik.com

Pratik Dikiş dedi ki...

Kendindik.com @ Teşekkürler biz buna 20 yıllık tecrübe diyoruz ...

keskin makas dedi ki...

herşeyi dikiyorum ama gizli fermuar dikimine takılıyorum bilgiler çok güzel en yakın zamanda tekrar denicem gizli fermuar dikmeyi...

kendinemoda dedi ki...

eline sağlık çok güzel anlatmışsın.ihtiyacı olanlar için güzel bir kaynak olmuş.bende kendi çapımda birşeyler dikip paylaşıyorum.bloğuma ziyarete beklerim.sevgiler...