24.02.2011

Clutch-Portföy Çanta

Sayfasını dahası yaptıklarını hayranlıkla takip ettiğim leyya craftmania portföylerinden birde ben deneyeyim dedim tamamen rastgele diktim 10 yıldan fazla olmuştur en son çanta dikeli bakalım bu model deneme  çalışması, keyiflide, sonrakiler daha da güzel olacaktır umuyorum..

Nasıl Leyya'nınkiler kadar olmasa da  fena olmamış değil mi..:))

 Kullandığım tüm malzemeler evde var olan şeylerdi..Gri saten kumaş daha önce diktiğim bir sabahlıktan, iç astarı da yine önceden dikilmiş keten bir takımımdan artan kumaştı..Arasına evdeki çantalardan birinde bulunan plastik  malzemeden kullandım..Zinciri ise yine bir başka çantaya sap yapmak için yapı marketten (Tekzen) almıştım,bilginiz olsun metreyle satılıyor çeşit çeşit zincirler..

Üzerindekini gül diye başladım akşam öylesine denerken böyle bir çiçek çıktı ortaya:)) Yapımı burada detaylı anlatılmış denemek isteyenler için..

Şimdi sıra yeni denemelerde (içses)astar olarak keçe kullanmayı düşünüyorum kumaşlarıda biraz daha tok olanlardan yapmak lazım,Saten telalanmalı,hımm birde mıknatıslı çıtçıt lazım.. Bakalım neler çıkacak ortaya:))

by zeynep&zeynep

Sevgiler...

21.02.2011

Model Etek (1)

 Ön ve arkadan basen altı plileri olan klasik çan etek modeli...Yandan opti fermuarlı, beli içten pervazlıdır.

Basen kısmının tamamına kumaş tela yapıştırdım.Bel kısmının tam ağzına ince bir kurdele yada astardan ince bir şerit şeklinde keserek dikiyorum ki bele,kemersiz modellerde makine çekerken esneme yapmasın ..

Modeli tamamen pratik kalıpsız kesiyorum zaten çizime bakarsanız model uygulaması çok basit bu etekte..Not: Eteğin yan kısmında çan modellerde hafif bir kavis veriyorum hafif balık modeli ve yumuşak bir kesim oluşturuyor..(Bu etekte düz çalıştım)

7.02.2011

Bluz T-Shirt yenileme...Diy (1)

Geçen yıl Koton'dan aldığım fakat giyemediğim bir  bluzum vardı ..Hem tarzıma çok uygun değil hemde yeni nesil kızlara biraz daha uygun bir modeldi..

Önce boyunu kısaltım alttan(etek ucundan) 15 cm kestim 6 cm bluza kıvırma payı bıraktım..Geniş pay bırakmamın nedeni salaş bir model olduğundan biraz tok tutsun ve yeni kollara uyum sağlasın diye..

Etek ucundan çıkan parçayı 10 cm (bilek genişliği)genişliğinde ayarlayarak kollara uzun bir manşet yaptım..Önce kol ağzındaki kıvrılmış pay kesildi sonra diğer parça eklendi.

Manşette kullanılan parça 15/10 cm olunca,kolda dökümlü bir şekil aldı..

Bluzun etek ucuna makine çekildi..Arzu ederseniz terzide reçme çektirebilirsiniz..Benim gibi ev modeli makine kullanıyorsanız,düz dikiş çıtlama yapacağından, çift iğne ayağıyla dikebilirsiniz. Fakat hem ince hemde elastikiyeti fazla olunca dikiş atlama yapıyor bu tür kumaşlarda..Ben de makinemin piko diye tabir ettiğimiz desenli dikişlerini tercih ediyorum..Hem sürfile görevi görüyor,ayrıca elastik dikiş yapısıyla kullanışlı oluyor..Penye dikişlerinde normal makine iğneleri kumaşı delebildiği için penye iğneleri kullanmalısınız..Ben makinecilerden aldığım sanayi makineleri için kullanılan 11 numara iğnelerden kullanıyorum.(singerin piyasada satılan iğneleri çok kalitesiz bence! makinacılardan aldıklarım çok daha sağlam oluyor)Ayrıca düz dikiş tercih ederseniz penyeyi esneterek dikebilirsiniz ütüde tekrar toplar kendini..Yada sık zikzak dikişte yapabilirsiniz..
 Geridönüşüm; zeynep&zeynep
Sevgiler...


1.02.2011

Kutu kaplamak... (2)

Varmısınız??

Eşyaları kutularda muhafaza etmeyi seviyorum dolaplarda çekmecelerde hem düzen sağlıyor hemde görsel açıdan oldukça şık ne dersiniz:))

Kutuların nasıl kaplandığını daha önce anlatmıştım, detayları merak edenler tık tık

Her zaman kullanmadığım yedekdeki kaşık çatal takımı için kaplandı  bu kutu ve yemek takımın yanında yerini aldı..

Aslında gömlek kutusuydu öncesinde, biraz ince olduğundan kırık bir amerikan servisi parçalarıyla tüm kenarlarını kağıt bant yardımıyla kuvvetlendirdim.Neden kağıt bant kullanıyorum ahşap tutkalı tercih ettiğimden plastik malzemeler tutkalla yapışmıyor.Ortadaki bölmeler için de başka bir kartonu kutunun ölçüsüne göre kesip düz bir kartona yine kağıt bantla sabitledikten sonra kapladım ve kutunun içine yerleştirdim..

Bu da boş bir koliydi bir kaç adet kapladım bu kolilerden ebatları oldukça büyük, dergiler kalıplar bobinler ne varsa hepsini topladı ve tüm güzelliğiyle dikiş odasındaki yerini aldı
 Artık mücevher kutusundan taşan yüzüklere yeni bir yer lazımdı bu minik kutucuk kurtarıcım oldu..Kapak kısmında ki çıkıntı, kapağa ağırlık yapması için malzeme ararken elime geçen kapı menteşesidir. Bildiğimiz demir menteşe kağıt bantla sabitledim ve kapladım her zamanki gibi..Bu renkle kaplanmasının nedeni giysi odamdaki tüm kutular bu desenden takımı bozmayalım dedik:))

Neredeyse ahşap kadar sağlam kutular oldular..

Hazır çalışkanlığım üzerimde..... Elim değmişken bir iki kutu daha çıktı aradan.Onlarda yeni sahibine doğru yol aldı şimdi onun dolabında ..Keyifle kullan tatlım...
Evimde aslında çok fazla dolap çekmece mevcut zaten..Fakat bu şekilde hem daha güzel hemde düzenli olduğunu düşünüyorum ..
Şimdiden kolay gelsin..
Önceki kutular ve ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz..